JEGO PORTRET - Koncert urodzinowy Włodzimierza Nahornego

Koncert „JEGO PORTRET jest uhonorowaniem pracy Włodzimierza Nahornego, jednego z najwybitniejszych polskich muzyków i kompozytorów. Będzie hołdem złożonym przez wybitnych twórców i muzyków dla nestora polskiej sceny muzycznej w jego 80 urodziny. Przygotowanie projektu jest wydarzeniem wyjątkowym z uwagi nie tylko na jubileuszowy charakter koncertu, ale przede wszystkim jego wyjątkowość polega na tym, że Włodzimierz Nahorny jest wciąż aktywnym twórcą i występuje w wielu projektach muzycznych. Jest to godne docenienia i zauważenia, a także będzie to okazja do zaprezentowania dorobku tego wybitnego twórcy. Jego kompozycje już teraz są kanonem polskiej muzyki. Natomiast wiedza o osiągnięciach Nahornego nie jest szeroko propagowana przez media i środki przekazu. Dlatego wydaje się być koniecznością zorganizowanie wieczoru na cześć tego artysty.

Koncert dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Kwota dofinansowania: 100 800 zł 
Całkowita wartość zadania: 126 500,00 zł
 

Podsumowanie

„Jego portret” czyli koncert jubileuszowy Włodzimierza Nahornego

7 listopada w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie odbył się koncert, zatytułowany „Jego portret” poświęcony panu Włodzimierzowi Nahornemu. Wydarzenie było zwieńczeniem jego 80. rocznicy urodzin, muzycznym podsumowaniem dorobku artystycznego oraz okazją do podziękowania artyście za wkład w polską muzykę jazzową. 

Uroczystość rozpoczął pan Tomasz Tłuczkiewicz, pełniący rolę konferansjera, zapowiadając Jubilata, który wraz ze swoim Trio przygotował muzyczną inaugurację koncertu. Po zagraniu własnych kompozycji Włodzimierz Nahorny zasiadł na honorowym miejscu aby wysłuchać swoich gości oraz ich wykonań. W repertuarze mogliśmy odnaleźć utwory dedykowane Mistrzowi, takie jak brawurowa interpretacja „Wiosny w Karolinie” od Krzysztofa Herdzina, najbardziej znane dzieła, czyli przede wszystkim „Jej portret” w wersji Grzegorza Turnaua czy też „Pytam zimowych gwiazd” w wykonaniu Nuli Stankiewicz. 

Pomiędzy występami miały miejsce uroczyste wystąpienia przedstawicieli instytucji, związanych z twórczością Jubilata, podczas których wysłuchał wielu serdecznych życzeń oraz otrzymał nagrody. Na początku Tadeusz Deszkiewicz, doradca w kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał list gratulacyjny, a list od wicepremiera prof. Piotra Glińskiego – Wiceminister Jarosław Sellin. Następnie Sekretarz Stanu, w imieniu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, odznaczył Włodzimierza Nahornego Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Artysta otrzymał również z rąk Przewodniczącego Zarządu ZAiKS-u, Janusza Foglera, Nagrodę 100-lecia ZAiKS-u. Nie zabrakło też przedstawiciela Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, z którą pan Włodzimierz Nahorny jest szczególnie związany. Prof. dr hab. Wojciech Szlachcikowski, Prorektor ds. artystycznych, złożył życzenia w imieniu JM Rektora i całej społeczności akademickiej. 

Samo wydarzenie i jego przebieg były niespodzianką dla Jubilata, został jedynie zaproszony w konkretne miejsce, o konkretnej porze i otrzymał informacje o występie ze swoim zespołem, ale nie wiedział o tak przygotowanych urodzinach, gościach, wykonawcach, a tym bardziej repertuarze tego muzycznego spotkania. Jak sam zaznaczył, nie spodziewał się czegoś tak spektakularnego i docenił trud, związany z organizacją koncertu. Panująca atmosfera była przepełniona serdecznością, artyści w swoich przemówieniach zwracali się do Jubilata po przyjacielsku, używając zdrobnień, co było odzwierciedleniem ich zażyłych, wieloletnich relacji. Jak zaznaczyła Magda Umer: „Zobacz Włodziu, tylu artystów przybyło tu dziś dla Ciebie, tylu wybitnych muzyków. To jest Twoje wielkie, zasłużone święto, jestem szczęśliwa że mogę tu być”. Na zakończenie wszyscy muzycy wyszli na scenę aby zaśpiewać „Sto lat”, co było najlepszym dowodem ich wdzięczności za zasługi i dorobek pana Włodzimierza Nahornego. 

W wydarzeniu wzięło udział wielu wybitnych wokalistów: Anna Serafińska, Joanna Trzepiecińska, Janusz Szrom, Agnieszka Wilczyńska, Nula Stankiewicz, Magda Umer, Janusz Strobel, Anna Sroka – Hryń, Lora Szafran, Dorota Miśkiewicz i Grzegorz Turnau oraz muzyków: Krzysztof Herdzin, Mariusz „Fazi” Mielczarek, Bogdan Hołownia, Andrzej Jagodziński, Piotr Wrombel, Janusz Strobel, Mariusz Bogdanowicz, Paweł Pańta, Piotr Biskupski i Cezary Konrad. Wykonawcom towarzyszyła muzycznie Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyr. Krzysztofa Herdzina.

Zorganizowanie koncertu nie byłoby możliwe bez naszych patronów: Jazz Forum, Jazz Press, Jedynka – Program 1 Polskiego Radia, TVP Kultura, Legalna Kultura, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz STOART – Związek Artystów Wykonawców. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

W imieniu Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej uroczystości oraz słuchaczom przybyłym na koncert i mamy nadzieję, że spotkamy się przy okazji kolejnych, nadchodzących wydarzeń. 

Zdjęcia: Jarosław Wierzbicki