Niezapominajki – Dzień z Marią Konopnicką to projekt łączący pokolenia, gdzie twórczość Marii Konopnickiej, znana i doceniana, staje się swoistym mostem kulturalnym pomiędzy rodzicem, dziadkiem, opiekunem, a dzieckiem. Wykorzystana poezja jako narzędzie rozwojowe przyczynia się do pogłębiania wrażliwości i poszerzania wyobraźni dzięki wielowymiarowemu jej wykorzystaniu.

Warsztaty literackie to okazja do zagłębienia się w twórczości poetki dzięki wspólnemu czytaniu wierszy, które stanowią punkt wyjścia do własnych rozważań. Co łączy, a co różni świat współczesny i świat Marii Konopnickiej? Jaką była osobą, co przeżywała? Jakie skojarzenia budzą jej wiersze? Oto tylko nieliczne pytania, z jakimi można zmierzyć się podczas warsztatów.

Warsztaty plastyczne otwierają możliwość osobistego wyrażenia swojej wizji świata wierszy Marii Konopnickiej. Samodzielne ilustrowanie przyczynia się do wzrostu kreatywności przy jednoczesnym okryciu, że wiele z elementów opisywanych niemal dwieście lat temu, pozostaje niezmienna: tytułowa „Jabłoneczka” nadal rodzi jabłuszka, mrówki kontynuują swoją dzielną pracę „Przy mrowisku”, a „Tęcza” pojawia się na każdym niebie.

Koncert „Niezapominajki” to wiersze Marii Konopnickiej w aranżacji muzycznej Janusza Strobla i w wykonaniu Nuli Stankiewicz. W 2022 roku, czyli w okrągłą 180. rocznicę urodzin poetki, z inicjatywy i przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury muzycy zmierzyli się z klasyką poezji dziecięcej. Inspirując się wydaną w tamtym czasie płytą o tym samym tytule, powstał koncert, który w swoim repertuarze zawiera 11 utworów dla dzieci autorstwa polskiej poetki. Muzyczny projekt łączy prostotę i mądrość wierszy Konopnickiej z liryczną, autorską muzyką Janusza Strobla i subtelną interpretacją Nuli Stankiewicz.

Realizacja projektu „Niezapominajki – Dzień z Marią Konopnicką”

– Włodawski Dom Kultury: 24.07.2023, godz. 12:00

– Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie: 6.08.2023, godz. 12:00

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023