„GDZIEŚ́ W GŁĘBI LASU”

Międzypokoleniowe Warsztaty Teatralne

„Gdzieś́ w głębi lasu” to międzypokoleniowa podróż̇ drogą sztuki: teatralnej, filmowej, muzycznej i plastycznej. Warsztaty mają charakter edukacyjno-animacyjny, stymulują̨
kreatywność́ i aktywizują̨ twórczo uczestników reprezentujących wszystkie grupy wiekowe. Inspiracją jest bajka dla dzieci i dorosłych: „Nagle w głębi lasu” Amosa Oza. To poruszająca i refleksyjna opowieść́, w której autor przedstawia losy ludzi, z odciętej od reszty świata wioski, gdzie nie ma zwierząt – ani dzikich, ani hodowlanych.

Interdyscyplinarne działania kulturalne podczas dwutygodniowych warsztatów zostaną̨ przeprowadzone w baśniowej przestrzeni Roztocza: w Szczebrzeszynie i jego okolicznych terenach wąwozów lessowych. Finałowa prezentacja stworzonego przez uczestników widowiska wraz z scenografii, kostiumów, muzyki na żywo oraz nagrań filmowych odbędzie się̨ na Wzgórzu Zamkowym w Szczebrzeszynie.

Nazwa projektu „Gdzieś́ w głębi lasu” nawiązuje do książki, wokół której chcemy zbudować́ narrację działań́ teatralno-filmowych, podczas organizowanych przez nas warsztatów kulturalnych. Inspiracją jest bajka dla dzieci i dorosłych pt. „Nagle w głębi lasu”, wybitnego izraelskiego autora Amosa Oza.

Tematem książki jest bardzo poruszająca i refleksyjna opowieść́, w której autor przedstawia losy ludzi, z odciętej od reszty świata wioski, gdzie nie ma zwierząt – ani dzikich, ani hodowlanych. Historię poznajemy z punktu widzenia dzieci, dla których zwierzęta to tylko legenda snuta przez dorosłych.

Temat odejścia zwierząt owiany jest tajemnicą, niedomówieniami i domysłami. Dorośli uciekają̨ przed bolesną prawdą z przeszłości, wypierają̨ ją, i tylko czasami w chwilach słabości okazują̨ tęsknotę̨ i żal. To książka, która porusza wiele ważnych kwestii dotyczących relacji międzyludzkich, postawy ludzi wobec zwierząt, dotyka tematów wykluczenia braku akceptacji, okrucieństwa, zemsty, sposobów wybaczania i naprawy błędów.

Zaproszony do współpracy reżyser Marek Pasieczny zaadaptuje wspomniany tekst literacki, by potem wspólnie z grupą dzieci i dorosłych stworzyć́ plenerowe widowsko teatralne. Celem biorących udział w warsztatach dzieci, będzie również̇ realizacja pod okiem doświadczonych instruktorów i twórców elementów scenografii, kostiumów, krótkich nagrań video wykorzystanych w widowisku.

Pod kierunkiem cenionego kontrabasisty Grzegorz Frankowskiego, zostanie przygotowana oprawa muzyczna wykonywana na żywo przez zespół młodych muzyków którzy specjalnie w ramach warsztatów stworzą zespół muzyczny.  

Oprócz proponowanych powyżej warsztatów, dzieci skorzystają̨ z możliwości spacerów po wąwozach lessowych, spędzą czas w pięknej okolicy Roztocza, będą̨ mogły uczestniczyć́ w grach i zabawach na wolnym powietrzu. Skorzystają̨ również̇ z zajęć́ muzyczno-ruchowych oraz twórczych, dzięki którym będą̨ mogły wyrazić́ siebie poprzez prace plastyczne, opowiedzieć́ o swoich odczuciach i emocjach.

Zwieńczeniem dwutygodniowych warsztatów teatralno „Gdzieś w głębi lasu” będzie prezentacja spektakl na Wzgórzu Zamkowym.

Prezentacja zostanie profesjonalnie nagrana audio-wideo celem stworzenia publikacji multimedialnej dostępnej nieodpłatnie, co stanowić́ będzie trwały efekt realizacji.

 

Prowadzący warsztaty:

Marek Pasieczny – scenariusz i reżyseria, warsztaty teatralne

Aleksandra Krzaklewska – asystent reżysera, inscenizacja widowiska

Grzegorz Frankowski – warsztaty muzyczne, opracowanie muzyki

Agnieszka Wróbel – warsztaty plastyczne, przygotowanie scenografii

Ewa Krupa – grupa filmowa, przygotowanie nagrań filmowych i animacji

Maria Duda – przygotowanie projektów i realizacja kostiumów

Agnieszka Pańczyk – warsztaty aktorskie, grupa seniorów

Sławomir Kwiecień – oprawa dźwiękowa widowiska

Marcin Smutek – przygotowanie oświetlenia

Gabriela Bielecka – koordynator projektu

Stefania Grnyo – media społecznościowe

Piotr Duda – producent

 

Partnerzy:

Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie,

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Karola 2 Namysłowskiego w Szczebrzeszynie

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczebrzeszynie

 Organizator: Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń

 

Projekt realizowany w ramach Programu Edukacja Kulturalna 2024

 

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”

fot. Agnieszka Wróbel, Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie